SUPERIOR COURT SCHEDULE
Wednesday, July 17, 2019
Judge Daniel L. Stahnke, Department 1, 3rd Floor
9:00 AM Arraignment Court, Arraignment Courtroom, Ground Floor
1:30 PM In Custody Change of Plea Docket - Arraignment Courtroom, Ground Floor, Courthouse
Judge David E. Gregerson, Department #2, 5th Floor
9:00 AM Juvenile Trials - Juvenile Building, Courtroom #1 - No Matters Scheduled
1:00 PM Sarah Nichols - Swearing in
1:30 PM Juvenile Trials - Juvenile Building, Courtroom #1 - No Matters Scheduled
Judge Gregory M. Gonzales, Department 4, 5th Floor
9:00 AM St v. Thomas Leae, Cont Jury Trial 16-1-01558-1 
1:30 PM Cont AM Jury Trial
Judge Bernard F. Veljacic, Department 5, 3rd Floor
OPEN*
Judge John P. Fairgrieve, Department 6, 4th Floor
OPEN
Judge Jennifer K. Snider, Department 7, 3rd Floor
OPEN
Judge Suzan L. Clark, Department 8, 4th Floor
OPEN*
Judge Scott A. Collier, Department 10, 4th Floor
OPEN*
Commissioner Carin S. Schienberg 
9:00 AM Domestic Show Cause Docket - Department #1, 3rd Floor 
1:30 PM Pro Se Docket - Department #1, 3rd Floor 
Commissioner Dayann M. Liebman
9:00 AM Domestic Show Cause Docket - Department #2, 5th Floor 
Commissioner Stefanie J. Ellis - Pro Tem Retsinas
9:00 AM Domestic Show Cause Docket - Department #10, 4th Floor
Jurors No Jurors reporting to the Jury Assembly Room, 1st Floor 
FAMILY LAW ANNEX: LOCATED @ 601 W EVERGREEN
Judge Derek J. Vanderwood, Department 3, Courtroom #2
9:00 AM Jesus Hernandez Delgado v. Vanessa Hernandez, Non Jury Trial 17-3-01881-1
1:00 PM Ex Parte - DEPARTMENT #6, 4TH FLOOR, COURTHOUSE
1:30 PM Aimee Guardado v. Otto Guardado, Entry 14-3-00510-2
1:30 PM Juvenile Recovery - Pre Court Meeting - Juvenile Building, Courtroom #2 
4:00 PM Juvenile Recovery Docket - Juvenile Building, Courtroom #2 
Judge Robert A. Lewis, Department 9, Courtroom #3
9:00 AM Juvenile Docket - Juvenile Building, Courtroom #2 
10:30 AM Sara Anderson v. Franklin Anderson, Non Jry Trial 18-3-01604-2
1:30 PM Cont AM Non Jury Trial
Commissioner Dayann M. Liebman, Courtroom #2
1:30 PM Pro Se Docket 
Commissioner Stefanie J. Ellis, Courtroom #1 - Pro Tem Sasser
1:30 PM Pro Se Docket
JUVENILE BUILDING: LOCATED @  500 W 11TH
Judge Robert A. Lewis, Courtroom #2
9:00 AM Juvenile Docket - Courtroom #2 
Judge David E. Gregerson, Courtroom #1
9:00 AM Juvenile Trials - No Matters Scheduled
1:30 PM Juvenile Trials - No Matters Scheduled
Judge Derek J. Vanderwood, Courtroom #2
1:30 PM Juvenile Recovery - Pre Court Meeting 
4:00 PM Juvenile Recovery Docket 
SUPERIOR COURT SCHEDULE
Friday, July 19, 2019
Judge Daniel L. Stahnke, Department 1, 3rd Floor
9:00 AM In Custody Change of Plea
1:30 PM Probate Docket
Judge David E. Gregerson, Department 2, 5th Floor
9:00 AM Arraignment Docket - Arraignment Courtroom, Ground Floor
1:00 PM Ex Parte 
1:30 PM Attorney Swearing in
1:30 PM E.D.V.B. - Hearing 18-7-00288-7
Judge Gregory M. Gonzales, Department 4, 5th Floor
9:00 AM Civil Motion Docket
3:00 PM St v. Michael Cook - Motion 18-1-03311-06/19-1-01094-06
Judge Bernard F. Veljacic, Department 5, 3rd Floor
9:00 AM Civil Motion Docket
1:30 PM Criminal Docket - Arraignment Courtroom, Ground Floor 
Judge John P. Fairgrieve , Department 6, 4th Floor
OPEN*
Judge Jennifer K. Snider, Department 7, 3rd Floor
9:00 AM Civil Motion Docket
9:00 AM Unlawful Detainer/Eviction Docket
Judge Suzan L. Clark, Department 8, 4th Floor
OPEN*
Judge Scott A. Collier, Department 10, 4th Floor
9:00 AM Family Law Docket - Family Law Annex, Courtroom #1 
12:00 PM Res Dosa Docket - Department #10, 4th Floor - Cancelled
1:00 PM Drug Court Docket - Department #10, 4th Floor - Cancelled
Commissioner Carin S. Schienberg - Dept 2, 5th Floor
10:00 AM Maria De Jesus Villanueva v. Antonio Beltran, Settlement Conference 17-3-00695-2
Jurors No jurors reporting to Jury Assembly Room, 1st Floor.
FAMILY LAW ANNEX: LOCATED @ 601 W EVERGREEN
Judge Derek J. Vanderwood, Department 3, Courtroom #2
9:00 AM Family Law Docket - Cancelled*
Judge Robert A. Lewis, Department 9, Courtroom #3 
9:00 AM Family Law Docket 
11:00 AM Anthony Gittins v. Lucinda Gittins, Hearing 19-3-00035-06
1:30 PM Termination Docket 
2:00 PM Adoption Docket 
Judge Scott A. Collier, Courtroom #1
9:00 AM Family Law Docket 
Commissioner Stefanie J. Ellis
1:30 PM Dependency Trials - Courtroom #1 
JUVENILE BUILDING: LOCATED @ 500 W 11TH ST
Commissioner Stefanie J. Ellis
9:00 AM Dependency Trials - Courtroom #1 
Commissioner Dayann M. Liebman
9:00 AM Juvenile Docket - Courtroom #2
1:30 PM Pro Se Finalization Docket - Courtroom #2
Commissioner Carin S. Schienberg
1:30 PM Pro Se Finalization Docket - Courtroom #1